הפרעות ברצף השינה, הן בעלות השלכות משמעותיות על תהליכים פיסיולוגיים רבים, כולל תפקוד מערכת העיכול. למשל בתסמונת המעי הרגיש מחקרים הראו שיש שכיחות של הפרעות בשינה ויש גם מתאם (קורלציה) בין תסמיני המחלה במשך היום לבין איכות השינה אשר הייתה בלילה הקודם. כאשר יחסי הגומלין בין המחלה המסויימת לאיכות השינה יכולים להיות דו כיווניים, לדוגמה במחלת ההחזר הושטי, ארועי צרבת בלילה יכולים לגרום להפחתה בכמות השינה והתוצאה היא שלמחרת היום, החסך בשינה עצמו, יגרום להחמרה בתסמיני הצרבת. כלומר, אחד תלוי בשני וגורם לשני (מה הביצה ומה התרנגולת?)

ידוע כי איכות השינה יכולה להשפיע גם על המערכת החיסונית וכך בעצם יש לשינה השפעה גם על מחלות המעי הדלקתיות. במודלים של עכברים עם קוליטיס (דלקת במעי הגס), מצאו שחסך בשינה החמיר את דרגת הדלקת במעי הגס .
 

שינה ומחלות מעי


מחקרים קודמים מצאו שלאנשים עם מחלת מעי דלקתית לא פעילה, כלומר ברמיסיה, יש איכות שינה גרועה לעומת אנשים בריאים. למשל, החולים דיווחו על זמן הירדמות ארוך יותר, שינה לא רציפה, שימוש בכדורי שינה ועייפות במשך היום. כל זה, יותר לעומת אנשים בריאים.

לעומת זאת, באנשים עם מחלה פעילה, נושא איכות השינה לא נבדק בעבר ולכן לאחרונה, הוחלט בבית חולים שלישוני במרכז הארץ, להשוות את איכות השינה בין שלוש קבוצות, חולים עם מחלת קרוהן פעילה, חולים עם מחלת קרוהן לא פעילה ואנשים בריאים .במחקר, גויסו במשך כשנה וחצי חולי קרוהן אשר הגיעו למרפאה המיועדת ללוקים במחלת מעי דלקתית. המטופלים התבקשו למלא שאלונים בנוגע לחומרת מחלתם – כדי לדעת האם מחלתם פעילה כעת או לא פעילה,  ושאלון לגבי איכות השינה שלהם.

בסה"כ גויסו  כ – 180 חולים ,שליש בריאים, כשליש עם מחלקת קרוהן לא פעילה וכשליש עם מחלה פעילה. ממוצע הגילאים היה כ – 40, ואורך המחלה הממוצע היה כ – 10 שנים.

בהשוואת השאלונים של איכות השינה עצמה נמצא שלמטופלים עם מחלה פעילה הייתה איכות שינה ירודה יותר לעומת הבריאים ולעומת אלו עם מחלה לא פעילה. למשל היו להם פחות דיווחים על שינה רציפה מעל 7 שעות. לעומת זאת הם דיווחו על שימוש רב יותר בכדורי שינה ועל הפרעות במשך היום.

כמו כן מצאו ממש מתאם (קורלציה) הפוך בין חומרת המחלה לבין איכות השינה. ככל שהמחלה הייתה חמורה יותר כך איכות השינה הייתה גרועה יותר. כאשר חיפשו את סיבת ההתעוררות, מצאו כי לקבוצה עם מחלה פעילה, היו יותר כאבי בטן. לא מצאו קורלציה בין איכות השינה ומדד ארועי השילשול.

חשוב לציין כי אמנם המחקר לא בדק את המצב הנפשי של המטופלים אבל ידוע כי חרדה ו/או דיכאון משניים למחלה הבסיסית – מחלת קרוהן, יכולים לגרום לעייפות ואיכות חיים ירודה ולכן צריך תמיד לחשוב גם על חרדה ודיכאון כגורמים להפרעות בשינה.

 

מסקנות ועצות ליישום:

  1. במידה ואתה לוקה בהפרעות שינה או באיכות שינה ירודה – דע כי התופעה מוכרת וכי תזכה להבנה מצד הרופא ("אינך לבד"). מחקרים הראו כי חולי קרוהן בייחוד עם מחלה פעילה, אך לעיתים גם במחלה לא פעילה, לוקים בהפרעות שינה.
  2. עליך להעלות בחשבון את האפשרות כי הינך בדיכאון ו/או חרדה ולפנות לרופא המשפחה או לגסטרואנטרולוג לצורך הפנייה להערכה וטיפול מתאים.
  3. השתדל להימנע מעבודה במשמרות – אשר פוגעת ברציפות השינה. היעדר שינה עלול להחמיר את מחלתך.

טיפים לתזונה שתקל על ארועי השלשול וכאבי בטן בלילה:

  • רצוי שהארוחה תתקיים עד 3 שעות לפני השינה
  • הימנעו ממזונות עתירי סיבים וקשי עיכול במיוחד כגון קטניות (עדשים, גרגרי חומוס, שעועית יבשה, אפונה יבשה) והירקות- כרוב, בצל, פלפלים, גבעולי סלרי
  • הימנעו ממזונות שידוע לכם כי הם מגבירים יציאות אצלכם באופן אישי כגון- חלב, גבינה לבנה, כרובית, ברוקולי, עגבניות וכו'
  • הימנעו ממזון מטוגן ועתיר שומן
  • איכלו באופן רגוע- התרכזו רק בארוחה, לעסו היטב, שתו שתייה חמה (תה צמחים)
  • איכלו ארוחה מאוזנת לדוגמה: לחם/ אורז/ גריסים/ תפוח אדמה/ בטטה + ביצה, קוטג', טונה, טופו/ דג בתנור+ מרק ירקות/ ירקות מבושלים/ סלט ירקות קטן + טחינה/ אבוקדו/ שמן זית

 

*הטיפים לתזונה ניתנו על ידי סיגל פרישמן, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה, בית חולים בילינסון 03-9376034 0504065093