תסמיני המחלה
התסמינים השכיחים של מחלת הקרוהן הינם: שלשול, כאבי בטן, עייפות, ירידה בתאבון, ירידה במשקל, חום והופעת כיבים בחלל הפה (אפטות). בחלק מהמקרים יכולים להופיע גם תסמינים החיצוניים למערכת העיכול, כגון כאבי פרקים ודלקת פרקים, פריחה עורית או דלקת בעיניים. חלק מהתסמינים הללו יכולים להופיע אף לפני הופעת התלונות האופייניות למחלת הקרוהן.

התנהגות המחלה – בין התלקחות להפוגה
מהלך המחלה יכול לנוע ממהלך קל מאוד, המתבטא בתסמינים קלים ביותר, ועד למחלה קשה מאוד כולל סיבוכים. מחלת הקרוהן מתנהגת "בגלים"- ישנה תקופת הפוגה (רמיסיה) שבה המחלה שקטה, וישנה תקופה של התלקחות שבה המחלה פעילה. כיום לא קיים עדיין טיפול שיכול לרפא את מחלת הקרוהן, אך באמצעות טיפול תרופתי והתנהלות נכונה ניתן להביא את המחלה להפוגה ולשמר אותה. לצערנו, עדיין יש לא מעט מקרים בהם קשה מאוד להשיג הפוגה, ואז החולים נזקקים לטיפולים ניתוחיים.

גורמי המחלה ושכיחותה
עד היום אין דעה חד משמעית באשר לסיבות הגורמות למחלת הקרוהן. אחד ההסברים הקיימים כיום מדבר על תגובה לקויה של מערכת החיסון לנוכחות תקינה של החיידקים בחלל המעי. בשלב מסוים מערכת החיסון מתחילה לפעול נגד תאי מערכת העיכול, מזהה אותם כגוף זר וגורמת לתגובה הרסנית של הגוף עצמו. בהתפתחות המחלה משתתפים גורמים רבים, כולל גורמים סביבתיים וגנטיים. ידוע כי לרבע מחולי מחלת קרוהן יש קרובי משפחה הסובלים מאותה מחלה. שכיחות המחלה בקרב יהודים גבוהה פי כמה לעומת שאר האוכלוסייה. גורמים סביבתיים כגון מעמד סוציואקונומי גבוה עשויים להגביר את הסיכון ללקות במחלה. בדרך כלל המחלה מאובחנת בגילאים 20 - 40, אך היא יכולה לפרוץ גם בגיל צעיר או מבוגר יותר.

תסמיני המחלה

סיבוכים אפשריים של המחלה
במקרים מורכבים מחלת הקרוהן עלולה לגרום לסיבוכים כדלקמן:

 מורסה (אבצס) – זהו אחד הסיבוכים השכיחים במחלת הקרוהן. המורסה ממוקמת ברוב המקרים בתוך חלל הבטן ולא ניתן לראותה מבחוץ. כאשר נוצרת מורסה החולה עלול להרגיש החמרה המלווה בכאבים ובחום. כדי לאבחן את המורסה יש לבצע בדיקות הדמיה כגון US, CT או MRI

פיסטולה – זוהי תעלה המחברת שני איברים חלולים ביניהם או איבר חלול אחד החוצה, כלומר הפתח השני יימצא על פני העור. פיסטולה יכולה לחבר שני איברים של מערכת העיכול, כמו למשל מעי דק ומעי גס, וגם איבר אחד של מערכת העיכול לאיבר חלול של מערכת אחרת, כמו למשל מעי לשלפוחית השתן או לנרתיק. במקרים הללו הקליניקה תהיה תלויה באיברים המעורבים. כאשר פיסטולה מחברת את המעי לדופן הבטן, למפשעה או בסמוך לפי הטבעת ניתן לאבחן בפתח על פני העור, שממנו יופרשו הפרשות של תוכן המעי. כיום MRI נחשבת לבדיקת הבחירה לאבחון ואפיון הפיסטולות.

היצרות במערכת העיכול – זהו סיבוך נוסף של מחלת הקרוהן, בו כתוצאה מהדלקת הממושכת (כמו כל דלקת בכל מקום אחר) עלולה להיווצר צלקת. אם צלקת כזו נוצרת במעי, היא עלולה להצר את המעבר שבו. במקרים אלה ביטויו של הסיבוך יהיו תלוים בחומרת ההיצרות. כאשר ההיצרות היא קשה, המצב עלול להגיע עד לכדי חסימת מעי. במצב כזה יופיעו כאבי בטן חזקים, הקאות וחום.

ישנם מקרים בהם עלולים להופיע יחד כל הסיבוכים המתוארים לעיל. כמובן שמדובר במקרים מורכבים, אשר דורשים טיפולים מסובכים וממושכים.