חולי קרוהן וקוליטיס כיבית מתלבטים רבות בשאלות שונות בתחום התזונה: האם יש קשר בין מחלות מעי דלקתיות לבין תזונה? מאיזה מאכלים כדאי להימנע? האם דיאטה תסייע לטיפול במחלה? האם יש צורך לנטול תוספי מזון, ואם כן איזה? המאמר שלפניכם בא לתת מענה לשאלות אלה ואחרות, ולספק לכם תמונה ברורה ומפורטת יותר נושא. 

תזונה וקוליטיס כיבית
מהן ההמלצות התזונתיות המקובלות?
ההמלצות התזונתיות המקובלות ביותר, שאינן מבוססות באופן מחקרי, הן הימנעות מפירות וירקות, זאת בשל תכולת הסיבים הגבוהה בהם אשר אינם מתעכלים.

האם כדאי להימנע מצריכת מוצרי חלב וממוצרים סיביים (פירות ירקות) כפי שמומלץ על ידי רופאים ודיאטניות
מחלת הקוליטיס הכיבית בילדים מאופיינת בפגיעה בציפוי של המעי הגס, הנראה כמו כיב גדול וארוך. הסיבים התזונתיים שאינם מתעכלים, מגיעים למעי הגס, וכשהם נמצאים בו בכמות גדולה הם עלולים לגרום לכאב, גזים ודימום. על כן, בהתקף שטרם טופל, אשר מלווה בדימום רב, שלשולים ו/או כאב בטן, רצוי לצמצם את כמות הסיבים בדיאטה. 
יחד עם זאת, המלצה זו אינה צריכה להיות קבועה או מתמשכת. עם השיפור במצב ניתן לחזור לצרוך פירות וירקות, ומומלץ שלא להימנע מאכילתם. ישנם אף מחקרים שמצאו שהסיבים עוזרים למעי הגס להחלים, ומניעים תהליכי בקרה שעשויים לצמצם את הדלקת.

האם ניתן לטפל במחלה באמצעות דיאטות?
לא. עד היום לא נמצאה דיאטה, שגורמת להיעלמות המחלה או לשיפור ברור שלה.

האם יש מאכלים שיכולים להזיק?
איננו יודעים. עד היום לא קישרו מאכלים מזיקים למחלת הקוליטיס הכיבית. עם זאת,  מחקרים שנעשו לאחרונה בחיות מעבדה, מצביעים כי ישנו קשר בין  רכיבי מזון מתועשים לבין היווצרות דלקת במחלת הקוליטיס הכיבית. הנושא טרם נחקר דיו בבני אדם. כמו כן, ידוע כי ישנם מאכלים, העלולים לגרום להחמרה בכאבים, כגון מזון חריף, ולכן מומלץ להימנע מאכילתו.

איזה תוספי תזונה יש לנטול במחלת הקוליטיס הכיבית?

במחלת הקוליטיס הכיבית אין בדרך כלל חסר קלורי, אם כי לחולים עם מחלה קשה יכול להיות חסר בחלבון. לפיכך, ניתן לתת תוספת קלורית מאוזנת, אשר מספקת חלבון. התוספות התזונתיות ניתנות בצורת מזון נוזלי (פורמולות). בנוסף, ישנם דיווחים על כך שתבלין הכורכומין עשוי להועיל בטיפול התהליך הדלקתי, ובמחקר שנערך בבית חולים שיבא אכן נמצאה תועלת בהוספת כורכומין. אין מידע לגבי יעילות הכורכומין בקרב ילדים חולים.

במקרה של חוסר בוויטמין D מתן הוויטמין עשוי להועיל, שכן חוסר בוויטמין D עלול להחמיר את המצב הדלקתי. בהתאם, מקובל לתת תוספות של ויטמין D.