חולי קרוהן וקוליטיס כיבית מתלבטים רבות בשאלות שונות בתחום התזונה: האם יש קשר בין מחלות מעי דלקתיות לבין תזונה? מאיזה מאכלים כדאי להימנע? האם דיאטה תסייע לטיפול במחלה? האם יש צורך לנטול תוספי מזון, ואם כן איזה? המאמר שלפניכם בא לתת מענה לשאלות אלה ואחרות, ולספק לכם תמונה ברורה ומפורטת יותר נושא. 

תזונה ומחלת הקרוהן

מהן ההמלצות התזונתיות המקובלות?
ההמלצות התזונתיות המקובלות ביותר, שאינן מבוססות באופן מחקרי, הן הימנעות מצריכת מוצרי חלב, וכן הימנעות מצריכת פירות וירקות, בשל תכולת הסיבים הגבוהה בהם אשר אינם מתעכלים.

האם כדאי להימנע מצריכת מוצרי חלב וממוצרים סיביים (פירות ירקות)? 
עד לא מכבר, רווחה בקרב רופאים רבים הדעה, שאין כל קשר בין תזונה לבין מחלת הקרוהן. קרוהן נתפסה כמחלה המאופיינת בפעילות יתר של המערכת החיסונית, וההמלצות שניתנו לרוב ועדיין ניתנות, הן הורדת החשיפה לסוכר החלב (לקטוז) כדי למנוע שלשולים, וצריכת מזון דל סיבים. ההמלצה לדיאטה דלת סיבים נובעת מהעובדה שיש חולי קרוהן שהמעי שלהם צר מהרגיל, ולכן שאריות מזון שאינו מתעכל (סיבים תזונתיים) מגיעות לאזור הצר, נתקעות בו וגורמות במקרה הטוב לכאב בטן, ובמקרה הרע לחסימה של המעי. עם זאת, לרוב חולי הקרוהן אין אזור מוצר, ולכן אין סיבה להוריד את צריכת הסיבים באופן גורף. ככלל, אין כל ביסוס מדעי לכך שסיבים תזונתיים מחמירים את המחלה. לפיכך, מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל, לשאול אותו אם יש לכם מעי צר, ולנהוג בהתאם.

האם ניתן לטפל במחלה באמצעות דיאטות?
בהחלט. הדיאטה היחידה שהוכחה כיעילה ברמה הטיפולית היא דיאטה, שבה המטופלים אינם נחשפים למזון רגיל, ושותים מזון נוזלי (פורמולה) בלבד במשך 8-6 שבועות. שיטה זו נמצאה כיעילה מאוד לטיפול במחלה מוקדמת ולא מסובכת. היות ודיאטה שכזו מחייבת התנזרות ממזון רגיל למשך 6 שבועות, היא קשה לביצוע ודורשת כוח רצון ונחישות. מצד שני, יש לה יתרונות רבים שמצדיקים את המאמץ. הוכח שדיאטה זו מרפאת התקפים ב70-80% מהחולים, משפרת את המצב התזונתי, את הגדילה ואת תכולת החלבון והשרירים, וגורמת לריפוי הרירית. אחוז השיפור של כל אחד מהפרמטרים הללו הינו גבוה, בשונה ממה שקורה בחלק ניכר מהתרופות.

אצל אותם מטופלים המגיבים לדיאטה, עצם התגובה עשויה ללמד אותנו שיש בדיאטה התייחסות לרכיבים אשר 'מדליקים' את המחלה. לפיכך, ישנם חוקרים הסבורים כי הטיפול התזונתי מטפל בעצם בגורמים למחלה, בניגוד לרוב התרופות בשימוש, המטפלות בתסמינים בלבד.

האם ישנם מאכלים שיכולים להזיק?
נושא זה שנוי במחלוקת, כאשר ישנם רופאים המאמינים כי במזון המערבי ישנם רכיבים הנצרכים בכמויות גדולות, ועלולים לעורר את המחלה או אפילו להוות את הגורם לה, ומנגד ישנם רופאים שאינם מאמינים בהשפעות של מזון זה על המחלה. האסכולה הראשונה הדוגלת בקשר, מסתמכת על העובדה, ששתיית פורמולה בלבד מובילה לשיפור במחלה, בעוד שכאשר שותים את הפורמולה תוך אכילת מזון רגיל במקביל -  המחלה אינה משתפרת באותה מידה. ניסויים רבים שבוצעו בעכברים הוכיחו כי רכיבים שונים בדיאטה כגון שומנים רווים, שומני חלב, סוכר ומייצבי מזון, עלולים לגרום לדלקת במעי או להחמיר דלקת קיימת.  סוגיה זו מהווה נושא למחקר, שנעשה כיום בבני אדם בישראל. יחד עם זאת, ישנן דיאטות שפותחו, אשר מאפשרות אכילה מוגבלת, ויש להן הצלחה מסוימת, אך הן טרם נחקרו בצורה המקובלת, ולכן לא ניתן לכלול אותן במאמר זה. למרות שעל פי הספרות המדעית, ילדים עם מחלת קרוהן מגיבים לדיאטה בעוד מבוגרים אינם מגיבים, הניסיון מלמד שגם מבוגרים יכולים להגיב לדיאטות. יתכן שיש חלון הזדמנויות, שבו ישנה תגובה יותר טובה לטיפול תזונתי, כאשר הוא ניתן בשלבים מוקדמים של המחלה.

איזה תוספי תזונה יש ליטול במחלת הקרוהן?
מחלת הקרוהן מאופיינת בחוסר בקלוריות ובחלבון בגלל השילוב של חוסר תיאבון, ספיגה ירודה של אוכל, ירידה באכילה עקב כאב, ואובדנים של חלבון בצואה. לפיכך, מקובל מאוד לתת לחולים תוספת קלורית מאוזנת, שמספקת חלבון, שומן, פחמימות, ויטמינים ומינרלים. התוספות ניתנות בצורת מזון נוזלי (פורמולות(. פורמולות אלה עוזרות לשמר את המצב התזונתי ולאפשר גדילה תקינה. הכמות שיש לשתות מותנית בגיל, במין, בחומרת המחלה ובמצב התזונתי. כמו כן, חשוב להשלים חסרים של ויטמינים ו/או מינרלים כשהנפוצים במחלה הם ויטמין D וברזל. יתכן ולוויטמין D יש השפעה אנטי דלקתית במחלות מעי דלקתיות, והנושא נמצא במחקר כעת.