קרוהן – נושא לניתוח
אפשר לנהל חיים נורמליים ואיכותיים גם עם מחלת הקרוהן – אם יודעים לנהל אותה נכון. במסגרת התנהלות זו יש לקחת בחשבון גם התערבויות כירורגיות. כשני שליש מהסובלים ממחלת הקרוהן נזקקים לניתוח לפחות פעם אחת בחייהם. במקרים רבים, ניתוח כזה הינו פעולה הכרחית, הן לצורך הקלה על סימפטומים שאינם מגיבים לטיפול רפואי-תרופתי, והן לטיפול בסיבוכים שנוצרו מהקרוהן. בין הסיבוכים המצריכים ניתוח נמנים: חסימת מעיים, קרע או נקב במעי, דימום או מורסה (מורסה, דהיינו - אזור כואב, נפוח, שהצטברה בו מוגלה כתוצאה מזיהום). 
במקרים רבים, חולי קרוהן נזקקים אף ליותר מניתוח אחד, מכיוון שהדלקת נוטה לחזור  לאזורים הסמוכים לזה שממנו הוצא כבר חלק נגוע של המעי.
ניתן לצמצם את סיכויי הישנות הדלקת באמצעות מעקב גסטרואנטרולוגי וטיפול תרופתי. 
הגם שמהלך כירורגי-ניתוחי במהלכו מוציאים חלק מהמעי, אינו מביא לריפוי מלא ולסילוק המחלה, הוא עשוי לסייע לחולי קרוהן, להקל עליהם ולתרום לשיפור איכות חייהם.

קרוהן בראי הכירורגיה

סוגי הניתוחים לחולי קרוהן
 סוגי הניתוחים שעוברים חולי קרוהן כוללים:
1.    פרוקטוקולקטומיה – ניתוח בו מוציאים את החלחולת, ואת רובו או חלקו של המעי הגס. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. לרוב, המטופלים מאושפזים בבית חולים למשך כשבוע-שבועיים, וההחלמה המלאה אורכת בין 6-4 שבועות.

2.    איליוסטומיה – במהלך ניתוח פרוקטוקולקטומיה, הכירורג מבצע גם איליוסטומיה. מדובר בניתוח שמחבר את האיליום (חלק של המעי הדק) לפתח בבטן הנקרא סטומה. הפתח הינו בגודל של כ-3 ס"מ ולרוב נפתח במיקום תחתון ימני של הבטן ליד קו החגורה. אל הסטומה מחוברת שקית לאיסוף צואה, הנלבשת מחוץ לגוף, ואשר יש לרוקן אותה מספר פעמים ביום.  אחות המעורה בנושא תנחה את המטופל ו\או משפחתו כיצד יש לטפל בסטומה ובעור שסביבה, איך להחליף, לנקות וכו'. חשוב לציין כי רוב האנשים המשתמשים בסטומה מסוגלים לחיות חיים בריאים, מלאים, נורמליים ופעילים.

3.    ניתוחים לכריתת מעי – אצל חולי קרוהן, לעיתים קרובות רק קטע מהמעי חולה. במצב כזה, החלק הנגוע נכרת, ואז החולה אינו  נזקק לאיליוסטומיה. ניתן לכרות קטעי מעי באזור הנגוע ובחלקים שמשני צדדיו, ולחבר בין הקצוות הבריאים. חיבור זה נקרא "השקה". ניתוחים מסוג זה מתבצעים בחדר ניתוח תחת הרדמה כללית. לעיתים ניתן לבצעם באמצעות לפרוסקופיה ע"י ניקוב חורים קטנים בקיר הבטן, דבר שעשוי לקצר את זמן ההחלמה מהניתוח. רוב האנשים שעוברים ניתוח לכריתת מעי מאושפזים למספר ימים, ומחלימים בהדרגה עד להחלמה מלאה במשך מספר שבועות.

4.    ניתוחים לניקוז - לעיתים נוצרת מורסה בבטן אצל חולי קרוהן. צוות רב-מקצועי יכול לדון על דרכים לנקז את המורסה, אם באמצעות נקז המוכנס תחת פיקוח רדיולוגי/רנטגני, ואם בניתוח לניקוז במקרים בהם נקז ותרופות אינם פותרים את הבעיה.

לפני שמחליטים – מתייעצים ושוקלים
אין ספק שמחלת הקרוהן מהווה במישורים רבים אתגר למטופל ולמשפחתו. מכיוון שמחלה זו נוטה לחזור לאחר ניתוח, חשוב לשקול היטב את התועלת מול הסיכון שבניתוח בהשוואה לאפשרויות טיפוליות אחרות. חולים העומדים בפני החלטות חשובות כאלה, יכולים לקבל מידע רב מצוות רפואי העובד ברמה יומיומית עם חולי קרוהן, לרבות כאלה שעברו ניתוחי בטן. התייעצות עם צוות מקצועי תאפשר לבחור בטיפול, כירורגי או אחר, שיהיה תואם לערכים, להעדפות ולהבנות של כל המעורבים בדבר. כמו כן, ניתן להיוועץ באיגודים של חולי קרוהן, שיכולים להמליץ על קבוצות תמיכה ועל מקורות מידע נוספים.
בכל מקרה, ההחלטה לעבור ניתוח מצריכה מחשבה ושיקול דעת. מכיוון שרוב הניתוחים הם אלקטיביים ולא ניתוחי חירום - יש זמן להתייעץ ולשקול את האפשרויות השונות.