מחלות עור

אדמנת קשרית (אריתמה נודוזום, erythema nodosum) 

משמעות השם הינה "נפיחות אדומה". מדובר בדלקת רקמת שומן תת עורי המדווחת בקרב 1-2% מחולי IBD. נגעי אדמנת קשרית - קשריות תת עוריות, נוקשות, חמות, אדומות-סגולות ורגישות מאוד - מופיעים לרוב בקדמת השוקיים במקביל להתלקחות במעי. נגעי אדמנת קשרית מזכירים המטומות ("סימנים כחולים של מכות”), וחולים לא תמיד משייכים את הופעתם למחלת מעי. מדובר בתהליך דלקתי משני לזה של המעי, במהלכו תאי דלקת שהיו בדרכם לתקוף במעי, מצאו עצמם באתר אחר. לעתים, התופעה מלווה בחום ובדלקת מפרקים. ברוב המקרים, נגעי אדמנת קשרית מופיעים במקביל לתסמיני התלקחות במעי, אך הם יכולים גם להקדים במספר ימים ואף שבועות. במקרה כזה אדמנת קשרית מהווה סימן מבשר ל"צרות שבדרך" והופעתה מחייבת הגברה של הטיפול בדלקת המעי (לרוב באמצעות סטרואידים) על מנת "להקדים תרופה למכה".

מיגול עור (פיודרמה גנגרינוזום pyoderma gangrenosum)

מיגול עור היא תופעה נדירה של דלקת עור, המתבטאת בהרס עור והופעת כיבים כרוניים מכאיבים, המופיעים לרוב על פני גב כף היד והרגל או באזור פיום מעי (“סטומה”). ריפוי הכיבים איטי מאוד (נמשך חודשים רבים) ולרוב משאיר צלקות בולטות. לא מדובר בחלק מההתקף הדלקתי במעי אלא בתופעה דלקתית בעלת התנהגות עצמאית. בכמחצית מהמקרים, הכיבים עלולים להופיע גם כאשר דלקת במעי נמצאת בהפוגה. מיגול עור היא תופעה חמורה, המחייבת טיפול אגרסיבי, לרוב בסטרואידים במינונים גבוהים, תרופות anti-TNF ותרופות ציטוטוקסיות. 

ממה יש להבדיל מיגול עור?
זיהום בטפיל לישמניה (שושנת יריחו) המועבר על ידי זבובי חול של בקעת הירדן, וקרצינומה של עור מתאפיינים גם הם בהופעת כיבים עוריים כרוניים; דגימות (ביופסיות) חשובות על מנת להבדיל בינם לבין מיגול עור.