מחלות עיניים

דלקת ענביה (uveitis) או דלקת אישון
דלקת של החלק הקדמי של הענביה - iris, או בשם העברי קשתית העין, נקראת uveitis, דלקת קשתית או דלקת אישון. הדלקת מופיע בכ-3% מחולי IBD עם העדפה ברורה לנשים ולחולים עם דלקת מפרקים. הדלקת נוטה לפגוע בשתי עיניים בו-זמנית, ומתבטאת באודם, כאב, דמעת וטשטוש ראייה.

באופן פיזיולוגי, כאשר העין נחשפת לאור, הקשתית אמורה להתכווץ על מנת לווסת את כמות האור. במקרה של קשתית מודלקת, התכווצות זו מכאיבה, ולכן החולה יעדיף להימנע מחשיפה לאור חזק (תופעה הנקראת "פחד מאור", או פוטופוביה). לעתים קרובות, פעילות דלקת הענביה אינה תלויה ישירות בזו של דלקת מעי (יכולה להופיע גם כאשר המעי נמצא בהפוגה).

מדובר בתופעה חמורה ומסוכנת, שבהעדר טיפול מהיר ואגרסיבי עלולה לפגוע בראייה עד כדי עיוורון. לכן, הופעת תסמינים המעלים חשד לדלקת ענביה, מחייבת פנייה ללא דיחוי לרופא עיניים (תוך כדי עדכון הגסטרואנטרולוג המטפל). הטיפול לרוב יכלול סטרואידים במינון גבוה (בכדורים או דרך הווריד) ולעתים טיפול בתרופות anti-TNF.

דלקת ענביה

אפיסקלריטיס (episcleritis) 
דלקת דופן העין, המתבטאת בגודש כלי דם זעירים בלחמית העין ("עין אדומה"), תחושות של גרד עין ("חול") וכאב שורף, המופיעה לרוב במקביל לתסמיני התלקחות דלקת במעי.

התופעה לרוב קלה יחסית ואינה מחייבת טיפול מכוון (במידה ונדרש טיפול, טיפות עיניים המכילות סטרואידים יעשו את העבודה).