מחלות מעי דלקתיות והריון ומה שביניהם
נתחיל בעובדה - נשים שחולות במחלת מעי דלקתית צריכות להתחשב במחלתן כשהן מתכננות הריון. תכנון ההיריון לזמן בו המחלה אינה פעילה הינו בעל חשיבות מכרעת. כללית ניתן לומר, כי רוב הנשים שתיכנסנה להריון בזמן שמחלתן נמצאת בהפוגה - תעבורנה את ההיריון ללא התלקחות של המחלה. לעומת זאת, עד שני שליש מהנשים שתיכנסנה להריון בעת מחלה פעילה, תחווינה התלקחות בעת ההיריון, ועד שני שליש מהן תחווינה החמרה במחלה בזמן ההריון.

במאמר זה ניתן לחלק את הדיון על הקשר בין מחלות מעי דלקתיות לבין הריון בבחינת השפעת ההריון על המחלה מחד, והשפעת המחלה על ההריון מאידך.

השפעת ההיריון על מחלת המעי הדלקתית 
ניתן לומר בביטחון רב, שהריון אינו משפיע לרעה על מחלת המעי הדלקתית במידה והכניסה להריון נעשית בעת הפוגה של המחלה. יתרה מזאת, יש הסוברים שהמהלך של מחלת הקרוהן הינו אף קל יותר בעת הריון מאשר בלעדיו. רמת פעילותה של המחלה מהווה גורם משמעותי בחיזוי התפרצויות במהלך ההריון. רוב הנשים שהיו בהפוגה בעת כניסתן להריון, תמשכנה ליהנות מההפוגה במהלך ההיריון כולו, כאשר רק כ-30% מהן תסבולנה מהתפרצות המחלה בזמן ההריון, בעיקר במהלך השליש הראשון. מצד שני, נשים שנכנסו להריון בעת שמחלתן הייתה פעילה, נמצאות בסיכון גבוה יותר להמשך פעילות המחלה או אף להחמרתה במהלך ההיריון. עד 70% מהנשים שנכנסו להריון בעת מחלה פעילה יחוו המשך של הסימפטומים או החמרה שלהם במהלך ההיריון. 
מבחינת ההשפעה לטווח הארוך, ישנם מחקרים אשר מצאו שההיריון משמש כאפקט מגן מבחינת הסיכוי להתפרצויות מחלת המעי הדלקתית או מבחינת הצורך בהתערבות ניתוחית במחלה לאורך זמן.

הריון בצל מחלת מעי

השפעת מחלת המעי הדלקתית על ההיריון
נשים עם מחלת מעי דלקתית נמצאות בסיכון גבוה יותר לסיבוכי הריון, בעיקר לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך ודימומים. הסיכוי לסיבוכים אלו עולה באופן ברור במידה והמחלה פעילה בתחילת ההריון או כאשר קיים קושי להיכנס להפוגה בעת ההיריון. זאת בעוד רוב הנשים שמחלתן אינה פעילה לא יחוו סיבוכים מיוחדים. לנוכח סיבוכים אלו, מובן כי קיים צורך בהשגחה מיוחדת בהריון של נשים עם מחלות מעי דלקתיות. הריונות אלו מוגדרים כהריונות בסיכון גבוה. מבחינת מהלך ההיריון, רוב הסיבוכים עלולים להופיע במהלך השליש השלישי של ההיריון, ולכן יש צורך במעקב צמוד יותר בשלב זה.
יש להדגיש שמחלות מעי דלקתיות אינן מהוות גורם סיכון למומים מולדים.

אופן הלידה במחלות מעי דלקתיות – טבעי או קיסרי 
רוב הנשים עם מחלת מעי דלקתית יכולות ללדת בבטחה בלידה נרתיקית. נוכחות המחלה כשלעצמה אינה מהווה סיבה ללידה ניתוחית, ואף להיפך. אצל נשים שעברו ניתוחים בחלל הבטן, ניתוח קיסרי עלול להיות מורכב יותר בשל הידבקויות בחלל הבטן ועלייה בשיעור הסיבוכים. לעומת זאת, יש לערוך דיון מיוחד לגבי אופן הלידה כשמדובר בנשים עם נוכחות מחלה פעילה באזור פי הטבעת (כגון אבצסים או פיסטולות). במידה וקיימת מחלה פעילה באזור פי הטבעת, יש הסוברים כי דרך הלידה העדיפה הינה בניתוח קיסרי, על מנת להימנע מאפשרות של נזק לסוגר האנאלי בעקבות קרעים בלידה.

השפעת מחלת המעי הדלקתית על הפריון
באופן כללי, אין ירידה בפריון אצל נשים שמחלתן אינה פעילה. לעומת זאת, נשים עם מחלה דלקתית פעילה של המעי יכולות לחוות קשיי פריון כתוצאה מתגובה דלקתית בחלל הבטן, אשר גורמת להיווצרות הידבקויות באזור האגן. גם ניתוחים מרובים באזור האגן עלולים לגרום להידבקויות אגניות ולהפרעה בפריון, מסיבות מכניות של קשיים במעבר הביצית אל החצוצרה או קשיים במעבר תאי זרע בתוך החצוצרה. כמו כן, מעורבות פרי-אנאלית יכולה לגרום לכאבים בעת קיום יחסי מין.  
בנוסף לאמור לעיל, יש צורך לקבל ייעוץ מיוחד בעת תכנון הריון, לגבי הטיפול התרופתי שהאישה או הגבר החולים במחלת מעי דלקתית מקבלים, ולבחון השפעה אפשרית של הטיפול התרופתי על הפריון ועל ההיריון.

ייעוץ טרום הריוני – חשוב ביותר!
לייעוץ טרום הריוני יש חשיבות רבה כשמדובר בנשים עם מחלת מעי דלקתית. התייעצות שכזו מאפשרת לדון בכל ההשפעות האפשריות של המחלה על ההיריון ולהיפך, וכן בהשפעות אפשריות של הטיפולים התרופתיים ובהתאמת הטיפול התרופתי להריון. בהזדמנות זו ניתן אף להעלות וללבן סוגיות ספציפיות (כגון עדיפות של טיפולים תרופתיים או ניתוחיים שונים) ואף להדגיש את החשיבות של תכנון הריון למצב בו המחלה אינה פעילה אלא נמצאת בהפוגה.  ייעוץ כזה יינתן באופן משולב, הן על ידי גסטרואנטרולוג והן על ידי מומחה להריון בסיכון גבוה.

טיפול תרופתי
חלק בלתי נפרד מהשיקולים אם ומתי כדאי להיכנס להריון, נקשר לטיפול התרופתי. לתרופות השונות המשמשות בטיפול במחלת מעי דלקתית ישנן השפעות שונות, לפיכך קיים צורך בדיון מפורט על השפעות אפשריות של טיפול ספציפי על פוריות, ועל בטיחות הטיפול במהלך הריון והנקה, מול הסיכון הקיים במחלה דלקתית פעילה במהלך הריון אשר נדון לעיל. בשורה התחתונה, יש צורך בקבלת ייעוץ טרטולוגי מפורט, הרבה מעבר למה שנוכל להרחיב במאמר זה.

לסיכום, ניתן לומר כי נשים החולות במחלת מעי דלקתית נדרשות לתשומת לב מיוחדת בעת תכנון של הריון ובמהלך ההיריון, כאשר גורמים שונים משפיעים על הסיכוי לתוצאת הריון טובה. בין גורמים אלו ניתן למנות את רמת פעילות המחלה בעת הכניסה להריון, את הטיפול התרופתי שבני הזוג מקבלים, ואת היסטוריית המחלה מבחינת מעורבות בחלל הבטן ומעורבות פרי-אנאלית. 
נשים עם מחלת מעי דלקתית המתכננות הריון, יוכלו לזכות בטיפול מיטבי במרכזים הרפואיים השונים, עם אפשרות לטיפול מולטי-דיסיפלינרי – דהיינו טיפול המשלב הן מומחים גסטרואנטרולוגים למחלות מעי דלקתיות והן מומחים להריון בסיכון גבוה. כל זאת על מנת שהן תצלחנה תקופה זו בשלום ותגענה לסיומה המוצלח בבריאות ובאיכות חיים.