תרופות נוגדות דלקת-קורטיקוסטרואידים

קורטיקוסטרואידים מבוססים על חומרים ביולוגיים, המופרשים באופן טבעי בגוף על ידי בלוטת יותרת הכליה. הם משמשים לטיפול במחלה בדרגת חומרה בינונית–קשה.

יתרונות הטיפול באים לידי ביטוי במהירות התגובה של המחלה לטיפול המופיעה לרוב בשלושת השבועות הראשונים לטיפול. כמו כן, אחוז התגובה גבוה – כ-80% לטיפול פומי ועד 92% לטיפול תוך ורידי.
לקורטיקוסטרואידים יש תופעות לוואי מרובות, כגון: עלייה ברמות הסוכר בדם; עליית לחץ דם; הפרעות קוסמטיות כגון שיעור יתר, אקנה, השמנה; הפרעה במשק הסידן; הפרעות נוירו-פסיכיאטריות (הפרעות שינה, מצבי רוח); דיכוי מערכת החיסון וסיכון מוגבר לזיהומים. 

קורטיקוסטרואידים יעילים בהשריית הפוגה אך לא באחזקתה, הן בשל תופעות הלוואי הרבות שלהם, והן בשל אובדן יעילותם לאורך זמן. מקובל לתת טיפול בסטרואידים לטווח קצר ולרדת הדרגתית במינון עד להפסקה. חולים מסוימים מפתחים תלות בתרופה ולא ניתן להפסיקה לחלוטין ללא הישנות של פעילות המחלה.

סטרואידים סיסטמיים 
פרדניסון (כדורים)
מתילפרדניסולון, הדרוקורטיזון (הזרקה תוך ורידית) שימוש במקרים קשים ובהעדר תגובה לטיפול פומי. ניתן למספר ימים ולאחר השגת תגובה ניתן לחזור לכדורים.

בשל תופעות הלוואי הרבות בטיפול סיסטמי בסטרואידים, פותח תכשיר בשם Budesonide  הניתן בכדורים דרך הפה או בצורת חוקן. תכשיר זה נקשר ביעילות רבה יותר לקולטנים ומפורק מהר יותר בכבד, כך שתופעות הלוואי שלו פחותות יחסית לסטרואידים רגילים, אם כי גם יעילותו פחותה יותר. התכשיר יעיל בעיקר במחלת קרוהן של מעי דק סופי ומעי ימני.

 

סטרואידים מקומיים 
בודזוניד
חוקנים: Colifoam, Bethnesol, Proctofoam.

בשל תופעות הלוואי הרבות בטיפול סיסטמי בסטרואידים, פותח תכשיר בשם Budesonide  הניתן בכדורים דרך הפה או בצורת חוקן. תכשיר זה נקשר ביעילות רבה יותר לקולטנים ומפורק מהר יותר בכבד, כך שתופעות הלוואי שלו פחותות יחסית לסטרואידים רגילים, אם כי גם יעילותו פחותה יותר. התכשיר יעיל בעיקר במחלת קרוהן של מעי דק סופי ומעי ימני

Cortiment (קורטימנט) :

  • הינו תכשיר חדש המכיל את החומר הפעיל בודזון.
  • מאושר להשריית הפוגה בחולים עם קוליטיס כיבית בחומרה קלה בינונית עם תגובה לא מספקת ל 5 ASA.
  • התרופה פועלת באופן מקומי על הדלקת.
  • תופעות לוואי מופחתות לעומת סטרודים סיסטמיים