המונחים B12 וחומצה פולית ודאי אינם זרים לכם, בעיקר בהקשר של מחלות מעי דלקתיות. סביר להניח כי הרופא המטפל שלכם ביקש מכם בשלב כלשהו לבצע בדיקות דם כדי לבדוק את רמת הוויטמינים הללו אצלכם. נשאלות השאלות: מדוע בדיקה זו חשובה כל כך? ומהם בכלל הוויטמינים האלה?

 

עובדות חשובות על ויטמין B12

ויטמין B12 הוא מסיס מים, יש לו תפקיד חיוני להפעלת תהליכים מטבוליים שונים בגוף, וכן הוא חשוב לפעולת החומצה הפולית. 

רמת B12 נמוכה בדם נמצאה בקרב 48% מהמבוגרים חולי הקרוהן ובקרב 5% מחולי הקוליטיס הכיבית. החסר בוויטמין זה נדיר בילדים בעת האבחנה החדשה.

חסר ב- B12 תורם לאנמיה השכיחה בקרב חולי מחלות מעי דלקתיות. חסר זה משתנה בהתאם לגורמים שונים: מעורבות דלקתית של המעי הדק הסופי (טרמינל איליאום), ניתוח לכריתת המעי הדק הסופי, דלקת בקיבה (גסטריטיס), ושגשוג יתר של חיידקים במעי.

יש לציין שוויטמין B12 נספג ספציפית במעי הדק הסופי. בנוסף, קיבה ותריסריון בריאים חשובים לשם תהליך ספיגה אופטימלי על ידי 'פקטור פנימי' החשוב לספיגה תקינה.

חשוב שכל חולה קרוהן יבצע בדיקת דם לבדיקת רמת B12 כחלק מהבדיקות השגרתיות (אחת לשנה), ובמיוחד בנוכחות הגורמים שהוזכרו (אחת לחצי שנה). יש להימנע מתוסף ויטמינים כלשהו ביום שלפני הבדיקה וביום הבדיקה עצמו. 

 

סימני חסר של ויטמין B12

  • אנמיה. 
  • תופעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות כגון: עייפות, הפרעה בזיכרון, קשיי ריכוז, ירידה בתיאבון, נימול באצבעות, שינויים במצב הרוח, דיכאון.
  • כאבי בטן, גזים ושינוי בפעולת מעיים.
  • שכיחות גבוהה של מחלות לב וכלי דם.
  • בעיות פוריות אצל גברים ונשים.
  • נשים בהריון: שכיחות גבוהה להיווצרות פגמים מולדים אצל היילוד ושיעור גבוה של הפלות טבעיות.
     

ההמלצה היומית לצריכת B12  ליממה במצב של בריאות תקינה:  

גיל 9-13 1.8 מק"ג
מעל גיל 14   2.4 מק"ג
הריון 2.6 מק"ג
הנקה 2.8 מק"ג

 

 

 

 

מקורות לוויטמין B12 במזון 

ויטמין B12 נמצא במוצרים מן החי: בשר (בעיקר כבד), דגים (סלמון, סרדינים ועוד), ביצים ומוצרי חלב. 

אחוז הספיגה מהמזון  משתנה ונע מ-11% עד 65%, כל עוד אין בעיה בקיבה.

100 גרם כבד בקר  61 מק"ג
100 גרם כבד עוף  19 מק"ג
100 גרם בשר בקר 2.9-1.8 מק"ג
100 גרם כרעיים עוף 0.25 מק"ג
100 גרם הודו אדום 0.4 מק"ג
100 גרם טונה משומרת בשמן 2.2 מק"ג
100 גרם חלב/גבינה לבנה/קוטג'    0.4 מק"ג
גבינה צהובה - 1 פרוסה 0.4 מק"ג
ביצה – 1 יחידה 0.6 מק"ג

תוספת ויטמין B12 

תוספות של ויטמין B12 קיימות בצורת כדורים למציצה ולבליעה וכתכשיר להזרקה, כשהטיפול בזריקות כולל בדרך כלל סדרה של זריקה אחת לחודש.

במצבי חסר ב-B12 אצל חולי מחלות מעי דלקתיות, חשוב להשלים בתוספת כדורים לבליעה או בכדורים מתחת ללשון. רוב התכשירים מכילים תרכובת B12 מסוג ציאנוקובאלאמין, ושיעור הספיגה הוא כ- 1% בלבד (בספיגה פסיבית דרך הריריות).

 

עובדות חשובות על חומצה פוֹלית (פוֹלאט)

חומצה פולית הינה ויטמין בעל חשיבות בתהליכים ביוכימיים רבים. חסר בחומצה פולית מתבטא בעיקר באנמיה ובפגיעה בשלמות תאי רירית המעי. כשהחסר מתקיים אצל אישה לפני התעברותה, הדבר עלול לגרום לפגמים במערכת העצבים של העובר.

רמת חומצה פולית נמוכה בדם שכיחה בקרב כ-54% מחולי הקרוהן המבוגרים, ובקרב כ-36% מחולי הקוליטיס הכיבית. בעשור האחרון שכיחות החסר נמוכה יותר, בין השאר בשל המודעות הגוברת לנטילת תוספי חומצה פולית בכדורים, ולצריכת מזונות המתוּספים בחומצה פולית, כמו דגני בוקר למיניהם.

חומצה פולית היא הצורה הסינטטית של הוויטמין וספיגתו גבוהה יותר, ופולאט הוא הצורה הטבעית שבמזון.

 

המקורות לפולאט במזון

המזונות העשירים בפולאט הינם: כבד, קטניות כמו שעועית ופולי סויה, אגוזים, ברוקולי, וירקות עליים כמו תרד, כרוב ועלי סלק.

כמויות ניכרות מהוויטמין נהרסות בחימום.

במקרים רבים, התפריט של חולי מחלת מעי דלקתית דל פולאט, מכיוון שהמקור העיקרי לויטמין הינו בירקות עליים טריים, שאינם פופולריים בקרב חולי קרוהן וקוליטיס כיבית, הן בשל תרומתם לריבוי יציאות וגזים, והן בשל הסכנה שיגרמו לחסימות מעי בחולים עם הצירויות במעי הדק. כתוצאה מכך, חלק מהחולים במחלות מעי דלקתיות נמנעים ממזונות המהווים מקור לפולאט, ומכאן עלול לנבוע החסר. 

דלקת ממושכת במעי עלולה לפגוע בספיגת הוויטמין, וכך גם שימוש בתרופות מקבוצה 5-ASA עם סולפה, שהיו בשימוש נרחב בעבר, ותרופות אימונוסופרסנטיות – אשר תורמות לחסר בחומצה פולית.

 

תוספת חומצה פולית

רמת פולאט נמוכה בדם דורשת נטילת תוספות של הוויטמין בכדורים, בעיקר בקרב חולים המוגבלים בדיאטה שלהם באכילת ירקות ופירות טריים. מנגד, חשוב להימנע מעודפי הוויטמין בגלל תפקידו בייצור חומצות גרעין, שהן חלק מהחומר הגנטי DNA.  צריכת יתר של החומצה הפולית עלולה לפגוע בבריאות.

כל אישה המתכננת הריון, בין אם היא סובלת ממחלת מעי דלקתית ובין אם לא, צריכה להקפיד על נטילת תוספי חומצה פולית לפי המלצת הרופא המטפל. התוספת חיונית ביותר לפני הכניסה להריון ובמהלך השבועות הראשונים שלו, למניעת מומים במערכת העצבים של העובר.

לסיכום, מכל האמור לעיל ניתן להבין את החשיבות הרבה לבדיקות שגרה לרמות ויטמין B12 וחומצה פולית בקרב חולי מחלות מעי דלקתיות, ואת החשיבות לשמירת תזונה מאוזנת דיה לשם אספקה נאותה של מגוון הוויטמינים לגוף.

בדיקת הצורך בהשלמות ובתוספות של ויטמינים אלו דרך הפה, תיעשה בשיתוף עם הדיאטנית והרופא המטפל, תוך שימת לב למניעת חסרים מחד ולמניעת רמות גבוהות מדי של הוויטמינים מאידך. 

קראו גם את כתבתי בנושא "אנמיה וחוסר ברזל במחלות מעי דלקתיות". כמו כן, אם ברצונכם לעבור ממילים למעשים ולמאכלים טעימים ובריאים – מומלץ לקרוא את הכתבות המהנות והמועילות של שף ד"ר רני פולק על "בישול עם בשר בקר" ו"בישול עם בשר הודו אדום".