דף משקל – הנתונים בעלייה....

שיעורי עודף המשקל וההשמנה נמצאים במגמת עלייה מדאיגה בארץ ובעולם (ואיתם גם שיעורי העלייה במחלת הקרוהן). למרבה הצער, הישראלים הולכים ומשמינים. כמעט כל ישראלי שני נמצא בעודף משקל, ואחד מכל שמונה סובל מהשמנת יתר. הבעיה בולטת במיוחד בקרב הילדים. מצב כזה דורש התייחסות, והוא בלי ספק ניתן לשינוי.

הגדרות עודף משקל והשמנת יתר נעשות לפי חישוב מדד מסת הגוף – BMI - Body Mass Index. מדד זה מחושב על ידי חלוקת משקל הגוף בגובה בריבוע (משקל ביחידות של ק"ג וגובה ביחידות של מטרים).

 

הגדרות לערכי BMI

תת משקל

<18.5

משקל תקין

18.50-25.00

עודף משקל

25.01-29.99

השמנה

≥30.00

 

 

השמנה וקרוהן – מה קשור?

השמנה והעדר פעילות גופנית גורמים להתפתחות מחלות כרוניות כגון סוכרת, סרטן, מחלות לב ושבץ מוחי. השמנה טומנת בחובה סיבוכים רבים נוספים כמו בעיות נשימה, הפסקות שינה, כבד שומני, בעיות עור, שומנים גבוהים בדם, בעיות פריון ועוד.

אגב, מחלת מעי דלקתית עלולה בעצמה להוות סיכון להתפתחות מחלת כלי דם של הלב. כך עולה ממספר מחקרים, כשהסיבות המשוערות הן תהליכי דלקת ומצב של קרישיות יתר.

אם בעבר חשבנו שהשמנה אינה שכיחה בקרב חולי מחלות מעי דלקתיות, הרי שבשני העשורים האחרונים מסתמן כיוון שונה. כיום ישנה השערה שההשמנה עצמה מהווה גורם סיכון למחלת מעי דלקתית מסוג קרוהן {ולא קוליטיס כיבית (קוליטיס אולצרטיבית)}. עם זאת, אין עדיין מספיק עדויות לביסוס השערה זו, ויש אף עדויות הסותרות אותה. כמו כן, קיים הבדל בהשפעת ההשמנה בין חולים שמחלתם אובחנה בילדות או בהתבגרות, לבין כאלה שמחלתם אובחנה בהיותם מבוגרים.

תאי השומן משחררים חומרים שונים, המקדמים תהליכי דלקת (ציטוקינים ופפטידים פרו-אינפלמטורים). יתכן שכאן טמון הקשר בין עלייה בשכיחות ההשמנה לבין עלייה בשכיחות מחלת הקרוהן. חומרים מקבוצה זו כמוTNF –אלפא, אינטרלוקין 6 ולפטין, נמצאים ברמה גבוהה במצב של השמנה בטנית, שהינה השמנה המרוכזת באזור הבטן, וכן במחלת מעי דלקתית פעילה.

דיווח שפורסם ב-2013 מציג ניתוח נתונים

מ-40 מחקרים שנערכו בין השנים 2008-1991. באנליזה זו נמצא כי חלה עלייה משמעותית במשקל בקרב חולי קרוהן בתקופה זו במקביל לעלייה באינדקס אקטיביות המחלה, דהיינו התלקחותה ופעילותה.

עלייה באינדקס מסת גוף יכולה לנבא, שהצורך בניתוח ראשון יהיה מוקדם יותר ביחס לחולי קרוהן עםBMI  תקין, וכן שצפויים סיבוכים בעקבות הניתוח.

 

רקמת שומן

רקמת השומן הינה בעלת תפקיד חיוני בכמה מישורים: באחסון חומרים חשובים, בהגנה על איברים פנימיים ובשמירה על חום הגוף. כמו כן, היא נחוצה לפוריות תקינה אצל נשים. אחוז השומן הממוצע אצל נשים הינו 30%-25%, ואילו אצל גברים- 24%-18%. אחוזי השומן נמוכים יותר בקרב אנשים העוסקים בספורט באופן סדיר וכמובן בקרב ספורטאים מקצועיים.

גם פיזור השומן שונה בין גברים ונשים, כאשר אצל נשים המאופיינות במבנה גוף אגסי, השומן מרוכז יותר באזור הירכיים והאגן, בעוד מבנה תפוחי הנחשב לגברי יותר מאופיין בהצטברות שומן באזור הבטן.

 

השמנה בטנית ושומן בטני

מחקרים רבים מצביעים על קשר בין השמנה בטנית לבין נטייה לחלות במחלות השכיחות בעולם המערבי. הצטברות שומן באזור הבטן מעלה את הסיכון לפתח סוכרת ומחלות לב וכלי דם. הצטברות של שומן באזור הבטן אופיינית יותר לגברים אך קיימת גם אצל נשים, בעיקר בגיל המעבר ובמקביל לירידה בהורמון הנשי אסטרוגן.

הרי לכם נתון מעניין - מסתבר שקיים הבדל בהשפעה הבריאותית של השומן הבטני, בין סך השומן שבאזור הבטן לבין סך השומן התוך-בטני שמצוי עמוק יותר. למרות שרוב חולי הקרוהן אינם שמנים, היחס בין השומן התוך-בטני לסך השומן הבטני גבוה אצלם יותר מאשר אצל אנשים בריאים.

רקמת השומן שבאזור הבטן עלולה לעטוף חלקים מהמעי ולהוות מקור להפרשת חומרים מקדמי דלקת, גם ללא השמנה. מעטפת שומןזו (creeping fat'')  מהווה בעצם איבר שמפריש חומרים חיסוניים, והיא נמצאה בקשר חיובי עם תהליכי דלקת בדופן המעי ועם תהליך הצטלקות והיווצרות היצרויות במעי.

 

סטרואידים ועלייה במשקל – אפשר להיות בשליטה!

נטילת סטרואידים עלולה לגרום לעלייה בתיאבון, לרעב לפחמימות ולעלייה במשקל עם נטייה לצבירת שומן בטני. לפיכך, אם אתם נוטלים סטרואידים במינון גבוה, נסו לפזר את הארוחות במשך היום. מצאו תעסוקה לשעות הפנויות שלכם כדי לא להגיע למקרר וכדי להימנע מחיפוש אחר אוכל – כך תצליחו להימנע מאכילה עודפת בתקופה זו.

 

שינה טובה – גם זה מונע השמנה

לשינה טובה, איכותית ומספקת יש השפעה במניעת השמנה וכן במניעת מצבי דלקת שונים. למען בריאותכם, הקפידו לתכנן את שעות השינה שלכם ואת סביבת השינה שלכם. חשוב שסביבת השינה תקרין רוגע באמצעות הצבעים השולטים בקירות חדר השינה ובמצעים, בריחות עדינים, וכן בתאורה: שמירה על חושך ללא נוריות של טלפונים סלולריים ומכשירי חשמל למיניהם.

 

תכנית תזונה

על מנת להימנע ממשקל עודף, מומלץ כי תיעזרו בדיאטנית קלינית או בקבוצת תמיכה. דיאטנית תוכל לסייע לכם בתהליך הירידה במשקל וגם בתהליך מניעת העלייה במשקל, תוך התאמה למסגרת התזונתית האישית שלכם.

חשוב לזכור, שחולה במחלת מעי דלקתית גם עם עודף משקל או השמנת יתר, עלול לסבול מתת-תזונה של חלבון, ומחוסרים תזונתיים הנובעים מפעילות המחלה או מאכילה שאינה מאוזנת דיה. לפיכך, חשוב שכל שינוי תזונתי ייעשה באופן מבוקר, בהתאמה אישית ובעיתוי הנכון.

לא תמיד הטיפול הנכון בהשמנה הוא על ידי הגבלת קלוריות, ובמקרים רבים יש צורך בתכנית אשר שמה דגש על אכילה מאוזנת ומבוקרת, שאתם שולטים בה.

 

טיפים והתייחסות למניעת השמנה  וירידה במשקל:

 • עבדו על הרגלים בריאים, סגלו אותם, חזקו אותם והם יילוו אתכם לטווח ארוך.
 • אכלו לאט ואל תשלבו את האכילה עם פעולה אחרת, שעלולה להסיח את דעתכם  , כגון קריאת עיתון, צפייה בטלוויזיה או דיבור בטלפון.
 • דאגו לסביבת אכילה המטיבה עימכם: מקום שקט, אכילה מתונה ומסודרת ליד שולחן האוכל, במטבח/בפינת אוכל/במטבחון בבית או במשרד. אל תאכלו בחטף, בדרך ליעד כלשהו או בעמידה. כך גם בטנכם תודה לכם, וכך גם תהיו קשובים יותר לגופכם.
 • תכננו את קניות המזון בהתאם לתכנית הארוחות שלכם. כך לא תתפתו לקנות מוצרים שלא תכננתם לקנות.
 • תכננו מראש את הארוחות שלכם למשך היום, במיוחד כשאתם במסגרת תזונתית מגבילה בגלל מחלת המעי.
 • דאגו לארוחות ביניים קטנות המתאימות למצבכם. כך לא תגיעו רעבים מדי לארוחה העיקרית, ותוכלו לשלוט בצורה טובה יותר בכמות המזון הנאכלת.
 • התבוננו בעצמכם כשמתחשק לכם לאכול, היו סקרנים לגבי המניעים שלכם: האם זו אכילה מתוך רעב אמיתי או שמא זו אכילה אוטומטית המאפיינת אכילה רגשית? אכילה רגשית נובעת מתסכול, מכאב, ממתח ועוד. היא עלולה להופיע ולהשתלט עליכם אם לא תשימו לב. בעבודה מכוונת ניתן בהחלט להחליף אכילה רגשית באכילה מודעת, שנובעת מרעב אמיתי ושיש בה הקשבה לגוף.
 • נסו להחזיר לגוף את תחושת הרעב הטבעית. תנו לעצמכם לחוש אותה ברמה סבירה. אל תמהרו לאכול מיד עם כל תחושת רעב קטן או מתוך חשש להרגיש רעבים.
 • הימנעו ממזון שמן, מעובד, משומר ומתועש מדי – מזונות כאלו לא ייטיבו עימכם. אכלו 'אוכל אמיתי' בהתאמה למצב המחלה.
 • השתדלו שלא להפריז בצריכת ממתיקים מלאכותיים מסוג סורביטול, קסיליטול ומלטיטול. אלו קיימים במוצרי מזון כגון סוכריות ומסטיקים ללא סוכר, ועלולים לגרום לכם לשלשול ולגזים.
 • אינכם יכולים לאכול ירקות טריים? בחרו ירקות מאודים, מבושלים או צלויים לפי רשימת "הרצויים"' עבורכם. הם עשויים לספק לכם תחושת שובע מבלי שתדחסו לגופכם הרבה קלוריות.
 • שלבו ספורט בשגרת יומכם. התייעצו עם איש מקצוע לשם התאמה אישית של תכנית ספורט. שלבו פעילות אירובית ופעילות של תרגילי כוח וחיזוק שרירים - שילוב זה הוא המטיב ביותר לבריאותנו.

 

ואם לסכם את כל האמור לעיל בכמה מילים:

מעקב משקל, שימת לב והתייחסות למזון הנכנס לפינו, הקשבה לגוף, תכנון ארוחות, קבלת ייעוץ מדיאטנית מומחית לגבי המסגרת התזונתית הרצויה עבורכם, בחירות בריאות של מזון  ועוד – כל אלה הם חלק מאסטרטגיית מניעת השמנה וטיפול בהשמנה, החשובה גם לחולים במחלת מעי דלקתית.

להשלמת התמונה קראו את כתבתו של שף ד"ר רני פולק "שומנים בשימוש נכון". עצותיו ודאי תסייענה לכם ליישם את האמור לעיל.