הפרעה בגדילה – יש סיכון ויש טיפול
מחלות מעי דלקתיות, קרוהן וקוליטיס כיבית, מתגלות בקרב 25% מהחולים בגיל הילדות וההתבגרות. בשונה ממבוגרים, אחת הבעיות האופייניות לילדים החולים במחלות אלה הינה  הפרעה בגדילה. הפרעת גדילה מוגדרת על פי: גובה מתחת לאחוזון 3, קצב גדילה נמוך, או גיל עצמות המאחר בלמעלה משנתיים. 
הפרעה בגדילה אופיינית יותר לילדים ומתבגרים החולים במחלת הקרוהן ומופיעה לעתים קרובות זמן רב לפני שהמחלה מאובחנת. בזמן ביצוע האבחנה כבר קיימת הפרעה בגדילה אצל 50% מהילדים חולי הקרוהן ואצל 10% מהילדים חולי הקוליטיס הכיבית. כרבע מהחולים ימשיכו בקצב גדילה איטי ויהיו נמוכים כמבוגרים. ההפרעה בגדילה שכיחה יותר בקרב בנים. גם מחלת קרוהן של המעי הדק קשורה בסיכון מוגבר להפרעה בגדילה. 

לנוכח האמור לעיל, ברור כי האתגר בטיפול בילדים ומתבגרים חולי קרוהן וקוליטיס אינו מתמצה רק במתן טיפול מיטבי לדלקת המעי, אלא בטיפול שיבטיח צמיחה אופטימלית והתבגרות מינית תקינה. טיפול כזה כולל שיפור תזונתי ושליטה מתמשכת בתהליך הדלקתי, כפי שיפורט בהמשך.

הסיבות להפרעה בגדילה אצל ילדים חולי קרוהן וקוליטיס כיבית
הפרעה בגדילה בקרב ילדים חולי קרוהן וקוליטיס כיבית נובעת כנראה משילוב של מספר סיבות:
•    תת תזונה כרונית - בזמן אבחנת המחלה, מאובחנת אצל חלק גדול מהחולים גם תת תזונה. תת תזונה זו נובעת מתיאבון ירוד, שובע מוקדם, תת ספיגה, אובדן מרכיבי מזון חיוניים במערכת העיכול עקב שלשולים, וכן דרישה אנרגטית גבוהה של הגוף הנובעת מהמצב הדלקתי. במצבי תת תזונה קיים כנראה גם חוסר תגובה להורמון גדילה המופרש בגוף.

•    גורמים דלקתיים המופרשים מתאי דלקת (ציטוקינים), מפריעים לפעולתם התקינה של הורמוני הגדילה.

•    ייתכן כי ישנם גורמים גנטיים ואימונולוגיים הקשורים להפרעה בגדילה.

•    טיפול תרופתי ממושך בסטרואידים עלול לגרום לעצירה בגדילה.

דרכי הטיפול בהפרעה בגדילה
הטיפולים המשמעותיים ביותר למניעת הפרעה בגדילה בקרב ילדים ומתבגרים חולי קרוהן ןקוליטיס מתמקדים בשיפור המצב התזונתי, אחזקה של מצב תזונתי תקין לאורך זמן ושליטה מתמשכת בתהליך הדלקתי, דהיינו שמירת מצב רמיסיה (הפוגה). 

אחת הדרכים המקובלות והמוצלחות ביותר להשגת שיפור תזונתי יחד עם הרגעת הדלקת הינה על ידי טיפול תזונתי הכולל נטילת פורמולות מוכנות כטיפול מלא או חלקי. 
שליטה בתהליך הדלקתי מושגת על ידי טיפול תרופתי לאורך זמן, ולעיתים אף טיפול ניתוחי. בילדים עם הפרעה בגדילה המטרה היא לתת מוקדם ככל האפשר תרופות שאינן סטרואידליות, אשר יכולות לקיים מצב רגיעה מתמשך. 

גדילה תקינה הינה אחד הסמנים החשובים להצלחה טיפולית בילדים החולים במחלות מעי דלקתיות.

אופן ביצוע המעקב
המעקב אחר הפרעה בגדילה צריך להתבצע במשותף על ידי גסטרואנטרולוג ילדים ואנדוקרינולוג ילדים. המעקב הינו אחר קצב הגדילה, סימני התבגרות מינית וגיל עצמות על פי צילום כף יד. 
אצל רוב הילדים שחולים במחלת מעי דלקתית אין חוסר בהורמון גדילה, אך לעיתים יש לשקול טיפול גם במישור זה בהתאם לבירור הספציפי. כמו כן, חשוב לעקוב באופן צמוד אחר סימני ההתבגרות המינית, ולשקול עיכוב מלאכותי של ההתבגרות כדי לאפשר גדילה נוספת. 

כל האמור לעיל חייב להיעשות בשיתוף הצוות המקצועי, ובהתאם לשיקולים פרטניים המתייחסים אישית לכל חולה.