מהי הדמיית  אולטראסאונד?

הדמיית האולטרא סאונד הינה בדיקת הדמיה המבוססת על גלי קול בתדירות גבוהה ( מעל  מזו של השמע). ההדמיה מושגת על ידי שליחה של גלי קול מהמכשיר לגוף, וקליטה של הגלים המוחזרים למכשיר האולטרא סאונד. מכשיר האולטרא סאונד יוצר תמונה המבוססת על האקוגניות ( החזרת גלי הקול) של האיברים המודגמים. מאחר ולרקמות שונות קיים החזר שונה של גלי קול ( עקב המבנה השונה שלהם), מתקבלת תמונה המשקפת את האקוגניות של האברים שנבדקים.

מהי בדיקת הדופלר?

בדיקת הדופלר הינה חלק מבדיקת האולטראסאונד, ותפקידה למדוד כווני זרימה ( למשל של דם). הבדיקה מבוססת על חוק פיסיקאלי( חוק דופלר : שינוי במרחק האובייקט אקוסטי מביא לשינוי בתדירות). זרימה לכוון המתמר נצבעת באדום, וזרימה מהמתמר נצבעת בכחול.

מה ניתן לראות בבדיקת האולטראסאונד?

בבדיקת האולטראסאונד ניתן להדגים מבנה דו מימדי של איברים,  זרימת דם, תנועה של אברים או בתוך אברים (למשל מעבר תוכן במעי). במכשירים מיוחדים ניתן ליצור גם  תמונה תלת ממדית  ולבדוק נוקשות הרקמה ( למשל כמדד לפברוזיס ).

האם קיימות תופעות לוואי בלתי רצויות לבדיקת האולטראסאונד?

אין כל עדות לנזק ישיר או בלתי ישיר שנגרם על ידי גלי האולטראסאונד, וזאת במשך שנים ארוכות של שימוש בבדיקה. הבדיקה הינה בטוחה גם במהלך הריון.

מהי בדיקת אולטראסאונד מעי?

בדיקה פשוטה ומהירה להדגמת המעי הדק והגס באמצעות מכשיר האולטראסאונד. הבדיקה הינה זמינה, אינה דורשת הכנה מיוחדת ואינה גורמת לכאב או לחשיפה לקרינה. הדמיית האולטראסאונד מאפשרת הדמיה יעילה של המעי עם הדגמת שכבותיו השונות, הערכת מצבו הדלקתי של המעי הדק והגס והדגמת סיבוכים אפשריים של מחלת מעי דלקתית ( כאבסס, הצרות או פיסטולה). מאחר והבדיקה הינה דינמית, הנבדק יכול לחזות במו עיניו בתמונה ולעקוב אחר מצבו הרפואי. ניתן גם לשלב בבדיקה זאת בדיקה של איברים אחרים בבטן.

 

מהם השימושים העיקריים לבדיקת אולטראסאונד מעי?

כחלק מתהליך אבחון מחלות מעי דלקתיות

כחלק מהמעקב אחר התגובה לטיפול

בחשד להחמרת מחלה

הדגמת סיבוכי מחלה ( פסטולה, אבסס , הצרות וכו)

סקירה לסיבוכי סרטן עקב טיפול נוגד חיסון ( ניתן לבדוק גם את הכבד, הטחול ובלוטות לימפה)

אבחון סבוכים מחוץ למערכת העיכול ( למשל אבנים בדרכי מרה)

מהם יתרונות הבדיקה?

פשוטה יחסית לביצוע

אין צורך בהכנה מיוחדת

ניתן לחזור עליה ללא מגבלה

ניתן להעריך את עובי כל המעי וסיבוכים מחוץ למעי ( וזאת בניגוד לקולונסקופיה המדגימה רק את הרירית)

אין חשיפה לקרינה

מחיר יחסית נמוך לבדיקות הדמיה אחרות

האם בדיקת האולטראסאונד מדויקת?

בדיקת האולטראסאונד נמצאה כמדויקת בדומה לבדיקת הדמיה טומוגרפית ( ( CT ובדיקת הדמיה מגנטית (MRI) של המעי. בדיקת אולטראסאונד של המעי אושרה כבדיקת הדמיה יעילה על ידי האיגוד האירופאי למחלות מעי דלקתיות ( (ECCO

איפה ניתן לבצע את  בדיקה?

ניתן לבצע את הבדיקה בחלק מבתי החולים. יש לברר במחלקת הגסטרו בבית החולים אם הבדיקה מבוצעת שם.