בדיקות הדמיה – יותר חיוני או יותר מסוכן? 
אנשים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות, ובייחוד חולי קרוהן, נדרשים במהלך מחלתם לבצע בדיקות הדמיה חוזרות ונשנות. בדיקות אלו חיוניות לקביעת אבחנת המחלה, היקף מעורבות המעי, אופי המחלה (דלקתית או צלקתית), אבחון סיבוכים אפשריים (היווצרות מורסות, פיסטולות או נקב במעי), קביעת הטיפול המיטבי והערכת התגובה לטיפול. 

בדיקות רפואיות מעולם לא היו חוויה מרנינה, אך לבדיקות הדמיה מסוימות כגון CT מתלווה בעיה נוספת: החשיפה לקרינה. בשנים האחרונות יש מודעות רבה לנזקי הקרינה, וניסיון להימנע מחשיפה לקרינה, בעיקר בגילאים צעירים. אם כך, מה זה אומר לגבי החולים במחלות מעי דלקתיות?

בדיקות מקובלות להדמיית המעי 

ישנם ארבעה סוגי בדיקות להדמיית המעי:
1.    CT אנטרוגרפי - בדיקת CT המכוונת להדמיית המעי הדק. הבדיקה מאפשרת הערכה טובה של כלל אברי הבטן והאגן. הבדיקה מדויקת, זמינה מאוד ומהירה (נמשכת מספר שניות). חסרונה הגדול מתבטא במנת הקרינה לה נחשפים הנבדקים - 15mS (מיליסילברט) לבדיקה בודדת (סילברט הינה יחידת מדידה לרמת הקרינה הרדיואקטיבית הנספגת בגוף האדם. היחידה מנסה לכמת את ההשפעה הביולוגית של הקרינה ונמדדת ביחידות של ג"אול לקילוגרם).

2.    MR אנטרוגרפי - בדיקת MRI המכוונת להדמיית המעי. הבדיקה מכוונת להערכת המעי הדק. יתרונה הגדול מתבטא בהיותה ללא קרינה כלל. מאידך, הבדיקה יקרה יחסית, אינה בזמינות גבוהה, נמשכת זמן רב (עד כשעה) ואינה מתאימה לאנשים הסובלים מקלסטרופוביה או לכאלה שבגופם נמצאים חלקיקי מתכת.

3.    אולטרסאונד של המעי - בדיקת US בה הבודק מכוון את המטמר להערכת המעי הדק. האפקטיביות של הבדיקה תלויה מאוד ביכולתו ובניסיונו של הבודק (בישראל אין בודקים רבים המיומנים בביצועה), וכן במבנה הגוף של הנבדק, כאשר הדמיית המעי מדויקת יותר בנבדקים רזים. הבדיקה זמינה ביותר, זולה ואינה כרוכה בחשיפה לקרינה.

4.    קפסולה אנדוסקופית - הערכת המעי נעשית באמצעות קפסולה הנבלעת ע"י הנבדק ומכילה מצלמה. לאחר הבליעה, הקפסולה מתקדמת במערכת העיכול באמצעות הפריסטלטיקה של המעי עד להפרשתה הטבעית מהגוף. במהלך שהותה במערכת העיכול, הקפסולה מצלמת תמונות המשודרות למערכת חיישנים המוצמדים לבטן הנבדק. החיישנים מחוברים לרשם נתונים, המאחסן את כל התמונות הנקלטות במהלך הבדיקה. הקפסולה מהווה את המדד הרגיש ביותר לבדיקת רירית המעי הדק לכל אורכו, והיא משמשת הן לאבחון מחלת המעי והן לקביעת היקף מעורבות המעי במחלה. הבדיקה אינה כרוכה בקרינה. הסכנה העיקרית בה הינה היתקעות של הקפסולה בחלק מוצר במעי, לפיכך חולים עם היצרויות ידועות אינם מועמדים לבדיקה זו.

נזקי החשיפה לקרינה
קיימות עדויות רבות לנזק הכרוך בחשיפה לקרינה. מחקרים שנערכו על ניצולי קרינה אטומית הראו כי חשיפה חדה או ממושכת לקרינה מעלה את הסיכון לחלות במחלות ממאירות. חשיפה החל מרמות של 50 mSv הוכחה כגורמת לעלייה בשכיחות גידולים ממאירים, ובייחוד סרטן המעי הגס וגידולים במערכת השתן והרבייה. חשיפה לקרינה בגילאים צעירים מעלה את הסיכון. על פי ההערכה הקיימת כיום, חולה אחד מתוך 1,000 חולים העוברים בדיקת CT המכוונת לבטן, יפתח סרטן במהלך חייו כתוצאה מהקרינה.

חשיפה לקרינה

השימוש בבדיקות הדמיה של מחלות מעי דלקתיות, וביניהן CT בטן הכרוך בקרינה, עלה פי 400 במהלך השנים האחרונות. ממחקר שפורסם לאחרונה עולה כי כ- 9% מחולי IBD וכ- 11% מחולי מחלת הקרוהן נחשפים לרמות קרינה של 50 mSv או למעלה מכך. חולים שעברו ניתוח או שהינם מטופלים בסטרואידים נמצאו כבעלי סיכון יתר לחשיפה לקרינה. 
מחקר נוסף שפורסם לאחרונה מצביע כי כ- 50% מחולי הקרוהן וכ- 20% מחולי הקוליטיס הכיבית שמגיעים לחדר המיון, עוברים בדיקת CT בטן. עם זאת, המחקר הראה כי תוצאות ה-CT השפיעו על הטיפול בכ- 80% מחולי הקרוהן ובכ- 70% מחולי הקוליטיס הכיבית.

לנוכח הסיכונים הקיימים בחשיפה לקרינה, גופים בינלאומיים כמו British society of  Gastroenterology  וה- ECCO) European Crohn's and colitis Organization)
ממליצים לצמצם במידת האפשר את החשיפה לקרינה בחולי IBD.

צמצום קרינה – במידת האפשר ובהתאמה למטופל
לסיכום, בדיקות ההדמיה הכרחיות לצורך האבחון והטיפול המיטבי בחולי IBD, ונעשות הן באופן שגרתי לצורך מעקב אחר החולה ותגובתו לטיפול, והן במקרים דחופים לצורך אבחון סיבוכים של המחלה. ישנן בדיקות כדוגמת ה-CT בהן החולים נחשפים לקרינה. לנוכח הסיכון המוכח מחשיפה חוזרת ונשנית לקרינה, נעשה כיום מאמץ לנסות ולצמצם את מידת החשיפה במידה וניתן. בשנים האחרונות המודעות לנושא נזקי הקרינה הולכת ועולה, ועמה הדגש על שימוש באמצעי הדמיה ללא קרינה, במידת האפשר. ישנה חשיבות רבה להתאמת שיטת ההדמיה באופן אישי לכל חולה בהתאם לתסמיני מחלתו, דרגת הדחיפות, דרגת הסיכון האישי וחשיפתו הקודמת לקרינה. לנוכח האמור, חשוב מאוד – בבואכם למיון רצוי שתיידעו את הצוות הרפואי לגבי כל בדיקת CT שביצעתם בעבר.