רפואה משלימה – גם למחלות מעיים דלקתיות
בשנים האחרונות הפכה הרפואה המשלימה ליותר ויותר מוכרת ומקובלת, ואף ביססה את מעמדה ככלי טיפולי במחלות כרוניות רבות כגון: לופוס, סוכרת סוג 2, פיברומיאלגיה, זיהום מנגיף HIV (איידס) ואחרות. 
בסקירת הספרות הרפואית שפורסמה משנת 1947, נמצאו פרסומים רבים שבדקו את יעילות הטיפול במגוון רב של טיפולים משלימים בחולים עם מחלות מעי כרוניות (קוליטיס כיבית וקרוהן). טיפולים אלה כוללים: פרוביוטיקה, צמחי מרפא, כורכום, דיקור סיני וטכניקות הרפיה שונות. ממחקר שנערך בנורבגיה ופורסם ב-2012, עולה כי במהלך השנה האחרונה, 49% מהחולים בקרוהן וקוליטיס כיבית טופלו, במקביל לטיפול המקובל, גם ברפואה משלימה.

מטרות הטיפול ברפואה משלימה לחולי מחלות מעיים דלקתיות הן:
•    הקלה על סימפטומים (כגון שלשולים וכאבי בטן), שממשיכים להתקיים על אף השימוש בתרופות המקובלות. 
•    הפחתת חרדה ומצבי מתח, ושמירה על רוגע.
•    הקלה על תסמינים המדמים תסמונת מעי רגיז, שקיימים אצל חלק מחולי הקרוהן והקוליטיס הכיבית.

טיפולי רפואה משלימה במחלות מעי דלקתיות
השימוש בצמחי מרפא לטיפול במחלות כרוניות רבות הינו עתיק יומין. עוד בשנת 1484 טיפול בצמחי מרפא בחולים עם מחלות מעיים דלקתיות כרוניות, נמצא יעיל יותר בהשוואה למתן אינבו (פלסיבו), ונמצא שווה ביעילותו לטיפול בתרופות ממשפחת 5-ASA, הן בשיעור השגת רמיסיה של המחלה והן במניעת הישנות התקף והחמרה של המחלה. 

גם דיקור סיני קיים כבר אלפי שנים כדרך טיפולית. השיטה מאוזכרת עוד לפני כ-2,200 שנה, כאשר יסודות הרפואה הסינית אוגדו לראשונה לספר, הכולל את טכניקות האבחון ושיטות הטיפול השונות. הטיפול בדיקור סיני מתבצע על ידי החדרת מחטים דקות וסטריליות למקומות שונים בגוף בעומק שטחי יחסית. מטרת הטיפול בדיקור סיני במחלות קרוהן וקוליטיס כיבית הינה הקלה על הסימפטומים הקיימים, הפחתת הדלקת במידת האפשר ושיפור איכות החיים. 
טיפול נוסף מתחום הרפואה המשלימה, המשמש בין השאר להקלה על חולי קרוהן וקוליטיס כיבית, הינו רפלקסולוגיה. גם הרפלקסולוגיה היא שיטת טיפול עתיקה, ומקורה במצרים.

הטיפול בדיקור סיני במחלות מעי דלקתיות
במחקר שפורסם במגזין "Digestion", ואשר בחן את יעילות הדיקור סיני במחלת הקרוהן, נבדקו חולי קרוהן ברמה קלה עד בינונית. החולים חולקו לשתי קבוצות – קבוצה אחת קיבלה טיפולי דיקור סיני, והקבוצה השנייה קיבלה דיקור דמי (דיקור בנקודות אקראיות ולא "אמיתיות", שאינן נקודות דיקור מקובלות המותאמות לתלונות החולה). לאחר תום הטיפולים נערך מעקב על מצב החולים למשך 12 שבועות נוספים. 
במחקר נבדקה השפעת הדיקור הסיני על:
- פעילות המחלה ((CDAI= Cohn’s Disease Activity Index. 
- שינויים באיכות החיים ובתחושת הבריאות הכללית.
- מדדי דלקת: C-reactive protein  ו a1 – acid glycoprotein (orosomucoid).

תוצאות המחקר הצביעו על יעילותם של טיפולי הדיקור הסיני ה"אמיתי" לעומת הטיפול שקיבלה קבוצת הדיקור הדמי. בקבוצת הדיקור הסיני פעילות המחלה ירדה על פי מדד CDAI מ-250 (סטיית תקן 51) ל-163 (סטיית תקן 56). זאת לעומת קבוצת הדיקור הדמי, בה מדד ה-CDAI  ירד מ-220 (סטיית תקן 42) ל-181 (סטיית תקן 46), כאשר CDAI  שקטן מ-150 מוגדר כמצב רמיסיה. השיפור בתוצאות 
ה-CDAI בקבוצת הדיקור הסיני נמשך גם במהלך 12 השבועות שבהם נערך המעקב.  
בשתי הקבוצות נמצא שיפור בתחושת הבריאות הכללית ובאיכות החיים, כאשר בקבוצת הדיקור הסיני ההטבה בתחושת הבריאות הכללית הייתה גדולה יותר. הריכוז של מדד הדלקת -  a1 – acid glycoprotein ירד משמעותית רק בקבוצת הדיקור הסיני. חשוב מאד לציין כי לדיקור הסיני לא היו כל תופעות לוואי.

רפואה משלימה דיקור

דיקור סיני ותסמונת המעי הרגיז
חלק בלתי מבוטל מחולי מחלות המעי הדלקתיות, סובל בנוסף למחלה גם מתסמונת המעי הרגיז. סימפטומים של מעי רגיז עלולים להופיע גם כאשר הדלקת מאוזנת על ידי תרופות, וללא כל קשר לפעילות המחלה. חולים רבים הסובלים מתסמונת זו פונים לחפש פתרונות ברפואה המשלימה. דיקור סיני הוכח כיעיל בטיפול בתסמינים המאפיינים מעי רגיז. 

במחקר שפורסם ב- 2009 במגזין " Gastroenterology Nursing" נבדקה יעילות הדיקור הסיני בהקשר לתסמונת המעי הרגיז. במחקר חולקו החולים לשתי קבוצות: קבוצה אחת שטופלה בדיקור סיני וקבוצה שנייה שטופלה בדיקור דמי (דיקור שטחי בנקודות שאינן נקודות דיקור). לאחר 8 טיפולים הושג שיפור של 59% בכאבי הבטן בקבוצת הדיקור הסיני, לעומת שיפור של 1% בקבוצת הדיקור הדמי. כמו כן, לאחר 8 טיפולים הושג בקבוצת הדיקור הסיני שיפור של 52% בתסמינים של נפיחות בבטן, גזים ויציאות משתנות, זאת לעומת שיפור של 1.7% בדיקור הדמי.

רפלקסולוגיה
הרפלקסולוגיה משמשת אף היא ככלי טיפולי להקלה על סימפטומים שונים, מהם סובלים חולי מחלות מעי דלקתיות. הטיפול הרפלקסולוגי ככלל מבוסס על השפעה על  אברי הגוף באמצעות עיסוי ולחיצות במקומות ספציפיים בכפות הרגליים ובכפות הידיים. העיקרון הוא שאזורים כואבים שונים בגוף יהיו רגישים גם בנקודות המקבילות להם בכפות הרגליים. בדרך כלל כאבים אלו ישתקפו בכפות הרגליים גם בצבע שונה, בחריצים או בטמפרטורה שונה (אזור חם או קר למגע).
תחום הרפלקסולוגיה עדיין לא נחקר דיו, ולכן אין כיום מחקרים הבודקים את יעילות הרפלקסולוגיה במחלות קרוהן וקוליטיס כיבית. עם זאת, הרפלקסולוגיה ידועה והוכחה כטיפול מרגיע מאוד. לפיכך, כאשר תסמיני מחלת מעי דלקתית מוחמרים במצבי מתח, מומלץ לשקול טיפול רפלקסולוגי.

לסיכום, כדאי "להשלים"
מכל האמור לעיל, ניתן לסכם כי יש מקום לשילוב של טיפולי רפואה משלימה כמו דיקור סיני, רפלקסולוגיה, צמחי מרפא וכיוב' – על מנת להקל על תסמינים של קרוהן וקוליטיס כיבית ולשפר את איכות החיים של החולים. חשוב שהטיפול המשלים יבוא בנוסף לטיפול הרפואי ולא במקומו, ושהרופא המטפל יהיה מעודכן בטיפול המשלים. לצערנו, לא כל החולים מעדכנים את הרופא אודות טיפולים משלימים בהם הם מתנסים. חשוב ביותר לעודד את החולה לספר ולשתף את הרופא המטפל, שכן אז תוצאות הטיפול עשויות להיות משלימות (אדיטיביות) ולא נוגדות זו את זו. 
טיפולי רפואה משלימה קיימים כיום בכל קופות החולים בישראל ובחלק גדול מבתי החולים. במרבית המרכזים הרפואיים נוהגים לשלב בין הטיפול הקונבנציונאלי לטיפול המשלים.